آیا چوب مایع وجود دارد؟

آیا چوب مایع وجود دارد؟

نام تجاری یک پلاستیک زیستی است که از سه جزء طبیعی تشکیل شده است: لیگنین، الیاف سلولز و برخی مواد افزودنی. به عنوان یک ترموپلاستیک، می توان آن را قالب گیری کرد و به همین دلیل «چوب مایع» نیز نامیده می شود.

در صورت تمایل می توانید آن را رنگ آمیزی یا لکه دار کنید. سپس پس از سخت شدن به مقاومت فشاری 5000 psi (تقریباً دو برابر بتن معمولی)، می توانید به شکل دهی و سنباده زدن آن با ابزارهای معمولی نجاری ادامه دهید تا به شکل نهایی برسید..Tir 15, 1388 AP

آیا چوب مایع ضد آب است؟

Arboform® «چوب مایع» است و قوی‌ترین دارایی‌های مادی دو مورد از پرکاربردترین مواد روی کره زمین را گرد هم می‌آورد. … مواد ضد آب و مقاوم در برابر اشعه ماوراء بنفش هستند.چوب مایع چیست و چه کاربردهایی دارد؟

آنچه ما در ایران به نام چوب مایع می‌شناسیم به صورت تجاری Arboform نامیده می‌شود و ترکیبی از لیگنین، سلولز و مقداری مواد افزودنی دیگر است. این ماده در برابر حرارت بالا ذوب شده و مانند پلاستیک داخل قالب‌های دلخواه تزریق می‌شود. به همین علت به آن چوب مایع می‌گویند.

چوب به تنهایی یکی از محبوب‌ترین مواد اولیه برای تولید مبلمان، وسایل دکوری و کاربردی برای خانه و محل کار است. اما شکل‌پذیری آن محدودیت‌های شدیدی دارد و اصلاً منعطف نیست. سلیقۀ امروزۀ مردم بیشتر متوجه سبک‌ها و طراحی‌های فانتزی با خطوط منحنی و نرم است؛ در حالی که چوب انعطاف لازم را برای تبدیل شدن به چنین حجم‌هایی ندارد.

چوب مایع در عین حال که قابل تزریق شدن به قالب است و به هر شکل مطلوبی درمی‌آید، ظاهر چوب را هم دارد. از طرف دیگر سطح چوب مایع پس از شکل‌پذیری و اتمام کار از سطح MDF صیقلی‌تر است و نیاز به روکش ندارد.

چوب مایع چه ویژگی‌هایی دارد؟

هر متریالی برای اینکه بتواند در عرصۀ رقابت دنیای امروز باقی بماند باید از ضوابط و استانداردهایی برخوردار باشد که دوام، وزن سبک، امنیت و سهولت کار با آن و همچنین سازگاری‌اش با طبیعت فقط ابتدایی‌ترین شروط است.

از خصوصیات دیگر چوب مایع به این موارد اشاره می‌کنیم:

  • این ماده دارای سختی زیادی است و برای محصولاتی که کیفیت و استاندارد بالا دارند قابل استفاده است.
  • خواص مکانیکی، حرارتی، اکوستیکی و سایر خصوصیات آن با چوب طبیعی برابری می‌کند.
  • چوب مایع به راحتی با اره یا دریل برش داده می‌شود.
  • میزان خزش و تورم این ماده از پلاستیک بسیار کمتر است.
  • تا 5 بار قابلیت استفادۀ مجدد دارد.
  • در برابر نفوذ آب و اشتعال مقاوم است.
  • گسترش حرارتی کمی دارد.
  • قابل بازیافت است.
  • فاقد پلاستیک و هرگونه مادۀ مصنوعی و غیرقابل تجزیه است.
  • به علت سختی و استحکام زیاد و خاصیت شکل‌پذیری بالا، در صنایع گسترده‌ای مورد استفاده قرار می‌گیرد.

آیا چوب مایع فقط برای ساخت وسایل دکوری استفاده می‌شود؟

خیر.

چوب مایع مقاومت بالایی دارد، به همین دلیل حتی برای ساخت و اجرای نمای ساختمان‌های مدرن نیز از آن استفاده می‌کنند. برای دکور فضاهای داخلی، جداسازی فضاها با پارتیشن‌های خاص، مبلمان اداری و خانگی هم به کار برده می‌شود.

از آنجا که چوب مایع هنگامی که به شکل مذاب است می‌تواند داخل هر قالبی تزریق شود، از آن برای ساخت ظروف و وسایل دکوری هم استفاده می‌کنند. سطح صاف و صیقلی این اشیاء و ظاهر چوبی آنها طرفداران بسیاری پیدا کرده است. این ظروف می‌توانند به کوچکی و ظرافت یک جاشمعی یا به بزرگی و صلابت یک مجسمۀ قدی باشند.

نگهداری از چوب مایع چگونه است؟

چوب مایع مورد هجوم جانورانی مانند موریانه قرار نمی‌گیرد، در برابر تغییرات دما و رطوبت هوا مقاوم است و به راحتی دچار خط و خش نمی‌شود. تمیز کردن آن هم با یک پارچۀ نم‌دار انجام می‌شود. در حقیقت وسایل زیبایی که با این ماده ساخته شده‌اند به نگهداری ویژه‌ای نیاز ندارند؛ و رعایت همان نکات کلی که برای تمام وسایل توصیه می‌شود کافی است.

One thought on “آیا چوب مایع وجود دارد

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *